Sváteční výlet nejen k 17. listopadu
Výchozí bod: Blansko, Klepačov, točna
Konec výletu: Adamov
Trasa výletu: Blansko, Klepačov, točna – lesní cesta Klepačovská – pomník Jiřího Václava Wachtela – lesní cesta Křivá Borovice – Máchův památník – Býčí skála – památník 10 let ČSR – rozcestí U sedmi dubů – památník umučených lesníků – Adamov
Délka výletu: 18 km
Vhodnost: výhradně pro pěší (bez kočárku)
Popis výletu: Nejen k uctění dne 17. listopadu* se může hodit tento výlet. Povede nás napříč Lesnickým Slavínem ze severu na jih. Náš výlet začneme na konečné autobusů místní části Blanska, tedy v Klepačově. První část výletu se vypravíme po lesní cestě Klepačovská. Na začátku vašeho putování po této lesní cestě objevíte nový pomník věnovaný památce Jiřího Truhláře. U malebného rozcestí Polom najdete pomník Jiřího Václava Wachtela. Na tomto místě se 18. 6. 1929 konalo slavnostní otevření Lesnického Slavína.
Na křižovatce při začátku lesní cesty Křivá Borovice se na chvíli s lesní cestou Klepačovskou rozloučíme a vypravíme po lesní cestě Křivá Borovice. Po ní dojdeme k červené turistické značce, po které budeme pokračovat přes Olomučany až na Máchův památník. Po cestě se můžeme zastavit u tří památníků: jubilejní památník knížete Jana II. z Lichtenštejna, památník Karla Knappa a památník Jana Evangelisty Chadta-Ševětínského. Krátce půjdeme opět po lesní cestě Klepačovské.
Aby těch památníků nebylo málo, vypravíme se z okraje Olomučan k Máchovu památníku. Připomeňme si na tomto místě, že u hrobu Karla Hynka Máchy, romantického českého básníka, se zastavil průvod studentů během 17. listopadu 1989.
Od památníku romantického českého básníka s jeho verši sestoupíme do Josefovského údolí po žluté turistické trase. Část naší cesty k Býčí skále bude lesem po pěšině podél Kančí studánky, část po silnici.
Naše putování povede kolem známé Býčí skály, která je však po většinu roku pro veřejnost nepřístupná. Výjimkou jsou červnové víkendy a koncerty.
Následně nás čeká stoupání s převýšením 160 metrů. Pěšinka je poměrně úzká a po dešti to na ní může i klouzat. Chceme-li, můžeme si výlet ještě prodloužit návštěvou vyhlídky Na velkých skalách, ale není to nutné (více o vyhlídce píšu v rámci výletu Za výhledy do Josefovského údolí). Náš výlet je dlouhý i tak.
Spíše doporučuji, v případě zájmu o sváteční atmosféru si zajít k památníku 10 let ČSR a následně dojít po modré turistické značce na rozcestí Jelenec se žlutou značkou, po které se vypravíme do blízkosti Alexandrovy rozhledny, ale pro tentokrát se na tuto rozhlednu nevypravíme.
Po zelené a červené turistické trase přes rozcestí U sedmi dubů dojdeme k památníku umučených lesníků, což pro změnu odkazuje na události druhé světové války a tedy částečně 17. listopad 1939. Do Adamova dojdeme po lesní cestě Dřínová k hlavní železniční stanici. A tím náš výlet z Klepačova do Adamova přes několik památníků končí.
* Tento tip na výlet byl publikován 17. listopadu 2021 k poctě Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva.