O projektu

Poslání

Posláním tohoto projektu je vytvořit nezávislý portál, který bude prezentovat tipy na výlety v oblasti Lesnického Slavína. Jde o soubor památníků, studánek, palouků, ale i lesních cest rozmístěných po lesích Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny, který se nachází severně od Brna. Ne nadarmo lze tuto oblast považovat za světovou raritu.

Tyto objekty jsou věnované lesníkům a umělcům. Myšlenka vzniku Lesnického Slavína je z dvacátých let dvacátého století. Slavnostní otevření slavína proběhlo dne 18. června 1929 nedaleko vesnice Olomučany, zúčastnil se jej mimojiné Rudolf Haša (který je společně s Josefem Konšelem a Josefem Opletalem považován za autora slavína).

V současnosti je Lesnický Slavín populární místo pro výlety mnoha lidí z Brna a okolí – nejčastějším cílem návštěv je památník Karla Hynka Máchy nebo památník umučených lesníků.

Vize

Portál má za sebou první fázi, tedy poskytuje veřejnosti náměty na výlety v podobě přehledu lesních cest. Oproti původnímu plánu již zveřejňuji vybrané akce v regionu. S jistou dávkou skromnosti si troufám tvrdit, že nyní nabízím ucelený přehled lesních cest sloužící veřejnosti vybudovaných Školním lesním podnikem Masarykův les Křtiny. V tuto chvíli jsem napsal již 39 textů o lesních cestách. Zbývající připravované lesní cesty naleznete zde. Kromě psaní zbývajících lesních cest a dokumentace některých míst začal vznikat také překlad 10 lesních cest (oficiální spuštění bylo 28. května 2021, první ukázka pro esperantskou veřejnost byla během přednášky 25. května 2021) a třech dalších stránek do esperanta ve spolupráci s Klubem esperantistů v Brně, který mi dodal překlady. Během července vznikl ještě překlad do esperanta lesní cesty Šutrovaná. V březnu 2022 jsem začal tvořit postupně překlady obsahu dalších stránek do esperanta, první přeloženou stránkou byl text o lesní cestě Klepačovská. Celkem tak naleznete v esperantu texty o 19 lesních cestách. Postupně jsem přeložil do esperanta především lesní cesty v oblasti Habrůvky a Rudice.

V tuto chvíli jsem se dostal do druhé fáze díky zveřejněnému průvodci s tipy na výlety, který jednotlivé lesní cesty propojuje dohromady (i tyto výlety jsou již kompletně přeloženy do esperanta). Součástí této sekce budou také tematické články. Prvním takovým byl článek s vizí lávky pro Adamov, tento článek jsem publikoval 1. dubna 2021 a jednalo se tedy o aprílový článek. Na konci září 2022 jsem dokončil zbylé překlady do esperanta. Nyní je esperantská verze srovnatelná s českou verzí. Rozdíl v rozsahu je v podstatě jen v množství překladů lesních cest.

V dalších fázích by portál měl sloužit i jako informační zdroj o dění v tomto regionu.

Od 6. června 2022 jsou k dispozici také dvě mapy lesních cest.

Partnerství

Jakožto autor tohoto vznikajícího webu nejsem v tuto chvíli (ač jsem absolventem Mendelovy univerzity) jakkoliv propojen se Školním lesním podnikem Křtiny. Tato stránka (včetně FB stránky a Instagramu) je primárně čistě mojí iniciativou a splněním mého dlouholetého snu nabídnout regionálního průvodce po kraji, který je mi blízký. Spolupráci s univerzitou či přímo ŠLP Křtiny, případně městem Brnem (které provozuje portál LesWeb Brno o lesech v okolí Brna), však považuji za pravděpodobnou.

Provoz tohoto webu a další výdaje s cestami do území financuji čistě z vlastních zdrojů, nejsem nikým sponzorován, v tuto chvíli jen děkuji obcím Bílovice nad Svitavou, OlomučanyRudice, městysu Jedovnice, městům AdamovBlansko a portálům Kudyznudy.cz, Turistika.czPrimaVylety.cz za zpětné odkazy na tento web. Většina fotografií je má a vznikly při výletech na území Lesnického Slavína. Některé fotografie však pocházejí z jiných zdrojů (např. od Singletrail Moravský kras), ty vždy uvádím v popisu obrázku. Vše, co na webu najdete, je vytvořeno vlastními silami a samostudiem, nikoliv spoluprací s externí vývojářskou firmou.

Texty vznikají na základě mých výletů a jsou doplněny vlastním studiem těchto knih:
Památníky Adamovských lesů od Jiřího Truhláře z roku 2003,
Lesy Mendelovy univerzity – lesy člověku z roku 2016,
Dějiny Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny Mendelovy univerzity v Brně z roku 2019

Tip na závěr: chcete se ubytovat přímo ve Křtinách a mít nejen do lesa blízko? Vyzkoušejte místní penzion Starý pivovar.

Máchův památník - západní strana a pohled do krajiny

Věnování

Tento projekt webu je věnován památce v roce 2019 zemřelého Martina Vrby. Martin alias Matadrak byl mým blízkým kamarádem na kešky, cyklistiku i běžkování od roku 2016. Zažil jsem s ním mnohé příjemné chvíle a díky němu jsem objevil Purkyňovu vyhlídku. Netušil jsem, že když jsem mu v listopadu 2019 poslal zprávu o tom, že jsem sehnal lístky na muzikál Jesus Christ Superstar, bude jeho reakce „Vzhůru do nebe“ až smutně symbolická. Martin krátce po té, co jsme se viděli naposledy osobně a po té, co jsem dostal od něj tuto zprávu, náhle zemřel na srdeční problémy. Proto je mu zde věnována vzpomínka v podobě fotografie z již zmíněné Purkyňovy vyhlídky.

Odpočívej v pokoji, Martine, nezapomenu na tebe!

Martin Vrba - Purkyňova vyhlídka

Kontakt

Zaujala Vás má myšlenka? Zalíbil se Vám můj web? Chtěli byste přispět Vašimi fotografiemi a postřehy? Nebo se domluvit na jiném partnerství? Žádný problém, stačí mi napsat na info@lesnickyslavin.cz. Můžete také navštívit stránku na Facebooku se stejným názvem. Sledovat můžete i Instagramovou stránku.
Restaurovaný památník Hradské lesní cesty

Kdo jsem?

Jsem Miroslav Hruška. Na Fakultě regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity jsem vystudoval magisterský obor „Socioekonomický a environmentální rozvoj regionů“. Aktuálně pracuji pro České dráhy. Mezi mé koníčky patří veřejná doprava, cestování, geocaching, Polsko a esperanto. Kromě práce rád přiložím ruku k dílu jako dobrovolník, nejčastěji buď v Hostětíně nebo na akcích Hnutí Brontosaurus.

Sledujte mne na LinkedInu

Za Ukrajinu!

Není mi jedno, co se děje na Ukrajině, v zemi, kterou jsem čtyřikrát navštívil. Proto bylo na stránkách o Lesnickém Slavíně a rovněž na FacebookuInstagramu logo vyjadřující podporu Ukrajině.
Upozorňuji, že tyto stránky nejsou oficiální prezentací Školního lesního podniku Křtiny. Upravené logo od Táni Svatošové tedy vyjadřuje výhradně můj osobní postoj, tedy nikoho jiného.

Děkuji za pochopení a podporu.

Ing. Miroslav Hruška, iniciátor a správce webu lesnickyslavin.cz

Upravené logo v ukrajinských barvách

За Україну!

Мені не байдуже, що відбувається в Україні, країні, в якій я був чотири рази. Тому на сторінках, у Facebook та Instagram був логотип, який виражав підтримку Україні.

Зверніть увагу, що цей сайт не є офіційною презентацією Шкільного лісництва Křtiny. Таким чином, модифікований логотип від Тані Сватошової виражає виключно моє особисте ставлення, тобто нікого іншого.

Дякую за розуміння та підтримку.

Ing. Miroslav Hruška